Potrzebne podatkowe ulgi dla pomagających Ukrainie
Większy odpis na darowizny, zwolnienie z VAT, rozliczanie kosztów: fiskus powinien ułatwić wsparcie.
Polscy przedsiębiorcy rzucili się na pomoc ofiarom agresji na Ukrainę. I apelują o ułatwiające wsparcie rozwiązania podatkowe. Precedens już jest – tarcze antykryzysowe wprowadzone w czasie pandemii.
– To, co mamy w obecnych przepisach podatkowych, to o wiele za mało. Potrzebne są specjalne regulacje ułatwiające pomoc dla ofiar wojny – mówi prof. Adam Mariański, przewodniczący Komisji Podatkowej BCC.
Jaka to pomoc?
– Firmy przekazują wsparcie finansowe i rzeczowe, zapewniają transport, noclegi, pomagają w opiece nad dziećmi. Pojawiają się już też pierwsze pytania o kontekst podatkowy – mówi Robert Lisicki, ekspert Konfederacji Lewiatan.
Limity i beneficjenci
Jak rozliczyć wsparcie dla ofiar wojny?
– Generalnie przedsiębiorcy mogą odliczyć darowizny od dochodu. Ale z ograniczeniami. Firmy płacące CIT odliczą darowizny do 10 proc. dochodu, a przedsiębiorcy, którzy są osobami fizycznymi, do 6 proc. Poza tym odpiszemy tylko wsparcie dla organizacji prowadzących działalność...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta